Domov

O nás

Produkty

Ceny

Galéria

Časté otázky

Prečo rekuperáciu od nás?

KontaktFACEBOOK

Pasívne domy

Časté otázky o rekuperácii

Čo je to rekuperácia?
Aká je spotreba rekuperátora?
Aká je účinnosť reperátora?
Ako postupovať pri objednávke rekuperácie?
Ako prebieha inštalácia rekuperácie?
Koľko ma budú stáť filtre do rekuperačnej jednotky?
Ako často meniť filtre?
Aký typ rekuperátora potrebujem?
Koľko ušetrím s rekuperátorom?
Prečo je potrebné vetrať?
Aké sú výhody rekuperátora?
Mám rekuperáciu vypínať?
Tvoria sa v rekuperácii plesne?
Dá sa s rekuperáciou chladiť?
Dá sa s rekuperáciou kúriť?
Je potrebné mať doohrev vzduchu?
Dá sa rekuperácia namontovať aj do hotovej stavby?
Prečo v našich rekuperátoroch nie je bypass?
Centrálna, alebo decentrálna rekuperácia ?

Čo je to rekuperácia?  

Rekuperácia - presnejšie rekuperačné vetranie, slúži na neustále vetranie priestorov bytu / domu s minimálnou stratou energie.
Velmi zjednodušene povedané, rekuperácia nám vhána do domu vzduch takmer rovnakej teploty akú máme v dome, bez ohladu na vonkajšiu teplotu.
V zime teda nevpúšťate dnu chladný vzduch, a v lete teplý.
Rekuperácia zabezpečuje nepretržité vetranie domu, bytu, kancelárie ... s vysokou energetickou účinnosťou. Pri spotrebe rekuperácie okolo 20-40W Vám reálne šetrí okolo 500W o ktoré by ste prišli napr. v zime pri otváraní okien.

Vetranie interiéru je dôležité na zachovanie zdravého a sviežeho pocitu v interiéry.

Pokiaľ vetráme otvorením okien, do vnútra púštame chladný vzduch v zime, a tak si interiér ochladzujeme, v lete je to naopak.
Následne musíme interiér dokúriť, prípadne ochladiť a takto sa nám zvyšujú účty za energie.

Rekuperácia nám zabezpečuje nerušené, tiché, úsporné, neustále vetranie tak, že do interiéru privádza čerstvý vzduch, zároveň znečistený odvádza.
Toto všetko s vysokou účinnosťou, tak aby nám v zime nefúkal dnu studený vzduch, a v lete teplý. Je to spôsobené tým, že vo vnútri rekuperačnej jednotky je umiestnený špeciálny tepelný výmenník s tisíckami malých komôr tesne pri sebe tak, aby sa privádzaný vzduch v zime čo najviac ohrial vzduchom odvádzaným, ale navzájom sa nemiešali.

Účinnosť rekuperácie je závislá od typu a velkosti výmenníka, naše výmenníky kupujeme od jedného z top výrobcov - recair ( rovnaké nájdete v rekuperáciách od f. Paul, Nilan ...), a používame také velkosti, aby účinnosť ani pri maximálnom výkone neklesala pod 90 %. Najkvalitnejšie EC motory ventilátorov zabezpečujú tichú prevádzku s minimálnou spotrebou energie.

Samozrejme je zbytočné mať akokolvek účinnú rekuperačnú jednotku, pokial nie je stavba dostatočne utesnená a studený vzduch nám prúdi dnu cez všetky možné otvory (zásuvky, stropné bodové svetlá, okná , dvere, stropy, steny ...), prípadne máte zle uložené rozvody vzduchu.  

Aká je spotreba rekuperátora?  
Spotreba našich rekuperátorov je od 20 do 70W (pri max 240 m3/h), od 40 do 160 W (pri max 340 m3/h) v závislosti od nastavenia jednotky. Používame najmodernejšie radiálne EC ventilátory nemeckého výrobcu ebm papst, ktoré majú velmi malý príkon, dlhú životnosť a nízku hlučnosť.  

Aká je účinnosť reperátora?  
Účinnosť našich rekuperátorov je od 90 do 96 %, v závislosti od prietoku vzduchu. Čím je prietok vzduchu nižší, tým je účinnosť vyššia. Účinnosť sa tiež zvyšuje rozdielom teplôt - čím väčší rozdiel, tým vyššia účinnosť.  

Ako postupovať pri objednávke rekuperácie?  
Velmi dôležité, hlavne pri murovaných stavbách je ohlásiť sa čo najskôr, ešte pred vytiahnutím múrov. Vyhnete sa totiž nákladnému vŕtaniu do stien. Je lacnejšie a jednoduchšie vynechať tehlu, prípadne rovno osadiť prechodky na potrubie ako potom búrať a vŕtať. Pri SDK konštrukcii a drevostavbe to nie je nevyhnutné, tam sa otvory robia lahko a až po oznacení výšky stopu. Najnekôr je potrebné nás kontaktovať pred uzavretím stropu, potrubie sa zväčša pokladá na SDK konštrukciu (pri SDK strope). Inak sa može inštalácia predražiť, alebo úplne znemožniť. V prípade že nie ste úplne rozhodnutý pre rekuperáciu, odporúčam nechať si nainštalovať minimálne potrubie pod SDK ( u nás cena cca 2000eur/dom).  

Ako prebieha inštalácia rekuperácie?  
Po tom ako nás kontaktujete, vysvetlíme si detaily, pošlete mi výkres domu, navrhnem Vám umiestnenie ventilov, pošlem cenu, prídem na stavbu kde vám všetko potrebné ukážem a vysvetlím ... Ked sa dohodneme na realizácii, tak je potrebné minimálne 10 dní vopred nahlásiť termín kedy sa možu inštalovat rozvody. Po nahodení CD profilov na strop sa umiestnia koncové prvky pre ventily a strop možete zavrieť. Medzi tým sa vyrobia rozdelovacie boxy na mieru, inštalácia rozvadzacich boxov prebieha zvyčajne spolu s koncovými prvkami ventilov v izbách. Posledný krok je inštalácia samotnej jednotky a ovládania. To sa robí ked je dom vyupratovaný, zabývaný.  

Koľko ma budú stáť filtre do rekuperačnej jednotky?  
Filtre do rekuperácie Vám dodáme na 1 výmenu zadarmo, potom je na vás či si ich kúpite od nás, alebo si kúpite filtračnú tkaninu na metráž a nastriháte si ju. Filtre a ich vymienanie sme urobili čo najjednoduchšie, aby to zvládol ktokoľvek. Filtračná tkanina je osadená medzi dvoma hliníkovými rámikmi, štandardne je dodávaná G4 + F7. Cena v metráži je do 10€/m2.  

Ako často meniť filtre?  
Čo najčastejšie samozrejme, aj keby ste bývali v čistej prírode bez prachu a špiny, interiérový filter je dobré meniť každý mesiac až dva, v zime každý mesiac (pozrite si fotografie na našej FB stráne). Budete prekvapení kolko prachu na ňom bude. Zanesené filtre nielen znižujú prietok vzduchu ale aj znižujú celkovú účinnosť rekuperácie.  

Aký typ rekuperátora potrebujem?  
Dospelá osoba by mala mať prísun čerstvého vzduchu o objeme 20-25 m3/hod. Pre 90% domov postačuje jednotka ktorá je v maximálnom režime schopná dodať okolo 200 m3 vzduchu. Pri výbere je potrebné uvažovať nad tým, že 90% času pôjde rekuperácia v nastavení podľa počtu osôb v dome (byte), napr. 4 členná rodina by mala mať prísun vzduchu cca 100 m3/hod, a je vhodné aby pri tomto režime boli ventilátory rekuperátora nastavené na 30 - 50 % výkonu. Zvýšený výkon sa može použiť v prípade návštevy, varenia, kúpania a pod, ale nie je to potrebné. Reálne sa jednotka nastavuje cca dva krát do roka - v zime a v lete. V zime vzhladom na vysoko efektívne odvlhčovanie sa nastaví tak, aby vlhkosť neklesala pod 40%, v lete je to na pocite užívatela. V realite to následne vyzerá tak, že aj 200m2 poschodový dom v zime vetrá s cca 80 kubíkmi za hodinu, inak by bola v dome 20% vlhkosť.  

Koľko ušetrím s rekuperátorom?  
Pokial v zime vetráme otvorením okien, púšťame dnu chladný vzduch. Pokiaľ vetráte našim rekuperátorom, tak pre príklad, v prípade že je vonku -5°C, vo vnútry 22 °C, rekuperátor máte nastavený na 100 m3/hod tak pri týchto teplotách a objeme vzduchu za hodinu rekuperátor ušetrí 850W.  

Prečo je potrebné vetrať?  
Vetrať je potrebné preto, lebo v interiéry vám vznikajú pary, pachy, CO2 ... Vydýchaný vzduch, výpary z chemikálií použitých pri stavbe, výpary z nábytku, podláh, to všetko dýchate pokial nevetráte (účinne). Tzv. otvorenie okna na vetračku nie je vetranie !!! V zime je to iba púštanie studeného vzduchu do interieru, v lete naopak. Vetrať je treba nárazovo otvorením okien na niekoľko minút ( velmi príjemné v zime ) alebo rekuperátorom. Malý príklad: vzduch v spálni sa vydýcha za cca 2 hodiny. Potom už dýchate vzduch v vysokým obsahom CO2, zobudíte sa nevyspatý, ale na vine nebude zlá postel alebo matrace, ale zlý vzduch.  

Aké sú výhody rekuperátora?  
Vetrá vám stále, bez ohladu na to či ste doma, alebo nie ( výpary z chémie sa tvoria stále), zbaví váš dom vlhkosti ( potrebné hlavne pre murované stavby zateplené PS ), nespíte v spálni s vydýchaným vzduchom, ked príde návšteva tak efekt vydýchaného vzduchu príde neskôr, alebo vôbec, šetrí vám energiu, zachytáva prach z exteriéru aj z interiéru ...  

Mám rekuperáciu vypínať?  
Rekuperácia sa nesmie vypínať dlhodobo (desiatky hodín až dní) pokiaľ nemáte nainštalované dvojité uzatváracie klapky na prívodnom aj odvodovom potrubí. Ak idete na dovolenku znížte výkon na 5-30%, pri LCD zvolíte režim dovolenka. Výpary z nábytku, stien, a pod sa tvoria stále. Vetraný dom Vám nezatuchne, zamedzíte vzniku plesní (plesne sa netvoria na miestach kde neustále prúdi vzduch). Pokiaľ by ste rekuperáciu nechali vypnutú v zime, cez prívodné aj odvodné potrubie by vám prúdil cez všetky potrubia vzduch o rovnakej teplote ako vonku. Ako núdzové riešenie možete použiť na upchatie potrubia handry a lepiacu pásku a pod, nikdy však nenechávajte vypnutú rekuperáciu s otvoreným potrubím.  

Tvoria sa v rekuperácii plesne?  
Pokial rekuperáciu nevypínate, plesne sa vám nemožu vytvoriť. Nemajú totiž radi prievan a čerstvý vzduch. Niekolkohodinové vypnutie v prípade silných mrazov nesposobí zaplesnivenie, ako 100% ochrana slúži volitelné príslušenstvo - dvojitá vzduchotesná klapka osadená do sacieho aj výfukového potrubia z exteriéru. Ak sa totiž rekuperácia pri protimrazovej ochrane vypne, chladný vzduch može volne prúdiť dnu cez sanie aj výfuk až do izieb, preto takáto klapka nie je zbytočnosť, hlavne v oblastiach s dlhotrvajúcimi mrazmi pod -15°C je velmi vhodná.  

Dá sa s rekuperáciou chladiť?  
Dá sa, ale určite to neodporúčam. Dôvodov je niekolko: V lete, ked sa ochladí a vonku je príjemnejšie ako vnútri je účinnejšie otvoriť na niekoľko hodín okná ako tento vzduch privádzať rekuperáciou. Za 5 minút vám otvorené okná (nie na vetračku ale úplne) urobia to, čo rekuperácia za hodinu - dve. Na účinné chladenie by ste museli priviesť do potrubia vzduch o teplote okolo 10 stupňov ( teplota vzduchu z klimatizácie), a tu narazíte na fyzikálny problém - kondenzáciu vlhkosti na potrubí. Potrubie sa totiž zachová rovnako ako plechovka piva ktorú vytiahnete v lete z chladničky = orosí sa. Ak sa Vám začnú takto rosiť rozvody vzduchu, máte vystarané o pekný problém. Tento problém by sa aj dal vyriešiť, ale za cenu drahej izolácie všetkých rozvodov vzduchu hned pri inštalácii, následne sa vám kondenz bude tvoriť na ventiloch v izbách. Majte túto informáciu na pamäti ked sa vás niekto bude snažiť presvedčiť ako vám bude rekuperácia chladiť dom.  

Dá sa s rekuperáciou kúriť?  
Ano, dá sa kúriť, ale nie je to najefektívnejšie riešenie. Rovnako ako pri chladení je lacnejšie a účinnejšie riešenie použiť klimatizáciu ( je to najlacnejšie tepelné čerpadlo). Rekuperácia má služiť na čo najefektívnejšiu výmenu vzduchu v dome / byte. Všetko ostatné je nielen zbytočne vyhodený peniaz, ale aj dalšia technika ktorá zvyšuje pravdepodobnosť poruchy. Čím sú akékolvek veci zložitejšie, tým väčšia pravdepodobnosť že sa niečo pokazí.  

Je potrebné mať doohrev vzduchu?  
Naše rekuperačné jednotky fungujú do cca -15°C bez predohrevu. Minimum do ktorého je možné počítať s funkčnostou výmenníka je -20°C. Či má zmysel inštalovať predohrev do -20°C je na zákazníkoch.  

Dá sa rekuperácia namontovať aj do hotovej stavby?  
Ano dá sa, najjednoduchšie sa inštaluje rekuperácia do hotových bungalovov kde je sadorokartonový strop upevnený na strešnej konštrukcii, najzložitejšie je to pri stropoch typu miako. Každopadne nám napište, alebo zavolajte, stavbu vám bezplatne obhliadneme a poradíme.  

Prečo v našich rekuperátoroch nie je bypass?  
Bypass je použitelný iba v letnom období, relatívne krátke obdobie, a nepoužívame ho v našich rekuperátoroch jednoducho preto, lebo za krátku letnú noc, privádzaním o pár stupňov chladnejšieho vzdhuchu o objeme cca 20 - 50 m3/hod do izby sa Vám nepodarí ochladiť takmer nič (vlasná skúsenosť z pasívneho domu). Účinnejšie a príjemnejšie je v lete otvorené okno, pokiaľ to nie je možné, alebo vhodné kôli hlučnosti, naše otestované a rovnako vhodné riešenie je zvýšenie prívodu vzduchu a zníženie odvodu - zníži sa tým účinnosť výmenníka, zvýši prívod vzduchu do miestnosti na cca 40m3/hod (samozrejme aj hlučnosť). Ideálne ešte v kombinácii s otvoreným oknom je to najvhodnejšie chladenie. Treba dať ale pozor na rosný bod, vonku nesmie byť príliš chladno ( v lete pod 16°C v noci ) inak sa v a na potrubí môže zkondenzovať voda!!! Aj tak by efekt nebol ani tretinový ako pri použití klimatizácie, nakoľko teplota výmenníka klimatizácie má okolo 8-9°C a prietok cez klímu je viac ako 200 m3/hod.

Další dôvod prečo bypass nerobíme je ten, že skutočný bypass znamená obchádzanie výmenníka, čo je v postate dosť zložité na kvalitné prevedenie ( tesné a spolahlivé klapky, dostatočna izolácia, podstatné zväčšenie rozmerov rekuperátora ...). Preto vo väčšine rekuperátorov je akože bypass iba klapka ktorá prekryje časť výmenníka - tým znížia účinnosť výmenníka, ale zvýši tlakovú stratu = ventlátor pretlačí menej vzduchu pri zvýšenej spotrebe. Preto odporúčam overiť si, či má rekuperátor skutočný bypass, alebo iba klapku pred výmenníkom. A dôvod prečo ho u nás nenájdete je aj ten, že je to dalšia vec náchylná na častú poruchu. Je to servo s klapkou vo vnútry, ktorá ked zle dovrie, pokazí sa ... tak to zistíme bud pri servise alebo tak, že dnu ide studený vzduch v zime, alebo teplý v lete. Pri poruche netesnosti to okamžite zníži účinnosť na 50-60% a to sa dá zistiť oba tlakovou skúškou alebo termokamerou, alebo pozorným okom, aj keď nie vždy môže byť prístup taký aby sa to dalo vizuálne skontrolovať. Bežným javom na 2-5 ročných rekuperátoroch je zle dovretá klapka bypassu, a následne v zime prívod studeného vzduchu.
... V jednoduchosti je krása, a čím sú veci zložitejšie tým sa skôr pokazia...  

Centrálna, alebo decentrálna rekuperácia ?  
Centrálna rekuperácia je tá, ktorá má jeden rekuperátor, a odtial sú cez rozdelovacie boxy rozvody vzduchu vedené po celom dome do jednotlivých miestností kde sú ventily.

Decentrálna rekuperácia (ak sa to dá nazvať rekuperáciou) je jednotka umiestnená do diery v stene a slúži na lokálne vetranie danej miestnosti. Nefunguje stále, nakolko funguje na princípe akumulácie tepla - chvílu ide, potom sa vypne - čaká kým sa zohreje akumulačný výmenník a potom zas chvílu ide ...
Nie je schopná privádzať a zároveň odvádzať vzduch, nie je schopná dlhodobo fungovat s rovnakou účinnosťou, čím dlhšie ide, tým je menej účinná...
Na trhu sú však aj také "zázračné" lokálne rekuperačné jednotky ktoré sú vraj schopné aj privádzat aj odvádzat vzduch. Toto "dokážu" z jedného miesta priemeru asi 15 cm.

Aký je teda medzi nimi rozdiel?
Velký...

Centrálna rekuperácia je navrhnutá tak, aby Vám čerstvý vzduch prúdil po celom dome neustále, do všekých izieb, a zároveň sa odvádzal znečistený vlhký vzduch z kupelní, WC, a kuchyne. STÁLE, NEPRETRŽITE, S ROVNAKOU ÚČINNOSŤOU, MOŽNOSŤOU ZMENY VÝKONU BEZ VELKEJ ZMENY ÚČINNOSTI

Decentrálna (v jednej miestnosti) buď privádza alebo odvádza vzduch z danej miestosti, alebo je v každej miestnosti v dome a navzájom sú zosynchronizované. Takéto riešenie je častokrát drahšie ako centrálna rekuperácia a nie je zdaleka tak účinné, pomer prietoku vzduchu a doby chodu je slabý (1-3 hodiny pri prietoku 20 m3/hod s poklesom učinnosti z 85 na 60% napr. ...)
Môj názor na používanie decentrálnych jednotiek je jednoznačný: používať ich tam, kde už nie je iné riešenie ,a zabezpečiť tak aspoň čiastočné vetranie miestnosti. Napr. zaplesnivelá kúpelňa, .... a dúfať že to pomôže.

Decentrálne jednotky dávať do novostavby je šialenstvo. Nikoho totiž nebude baviť behať po dome s rebrikom minimálne raz za mesiac a meniť 6 až 12 filtorov v každej jednotke. Nie je jednoduchšie vymenit 2 filtre na jednom mieste bez rebríka?
O cenej tej mesačnej výmeny filtrov ani hovorit netreba ... + fakt že vzhladom na to že v decentrálnych jednotkách sú použité slabučké axiálne motory ktoré nevedia fungovať s filtrami G4 a viac, preto používaju rady iba G3!